6 mítosz és tény a kutyákról
1. mítosz: A kutya kedvenc csemegéje a csont.
Tény: a kutya nagyobb mennyiségű csonttal történő etetése egyértelműen nem tesz jót az állatnak. Azon kívül, hogy a kutyus – a csont alacsony tápértéke miatt - nem lakik jól, a főtt, belül üreges szárnyas-csontok kifejezetten életveszélyesek lehetnek számára. Mivel e csontok szilánkosra törnek, komoly szájüregi és belső szervi sérüléseket okozhatnak ebünknek.
2. mítosz: Akkor egészséges a kutya, ha hideg és nedves az orra.
Tény: Az ebek orra általában nedves, de önmagában az orr-szárazság még nem utal feltétlenül betegségre. Ha forró és száraz az orr, ráadásul a kutya bágyadt, étvágytalan, már okkal gondolhatunk kóros állapotra. Viszont ha kutyánk orra nedves, hideg, de váladékozik, az is betegség, megfázás jele lehet.
3. mítosz: A kutya farok-csóválása mindig elégedettséget, örömöt jelez.
Tény: A kutyák egyik leggyakrabban alkalmazott testbeszéd-fajtái közé tartozik a farkcsóválás. Azonban nem csupán a barátságos, boldog eb csóválja a farkát, hanem az is, amelyik agresszióját, domináns mivoltát, vagy éppen félelmét kívánja kifejezni. Egy erőszakosan közeledő ebnél a farok tartása magasabban van, mint a játékos, kedves kutyánál. Önmagában a farok mozgatása tehát a kutyáknál még nem biztos, hogy barátságos szándékot takar. Nézzük meg jól az állat testtartását, füleit, szemeit, mert csak így tudhatjuk meg, mi lakozik a kutya bensőjében.
4. mítosz: Ha megszorozzuk 7-tel a kutya életkorát, megkapjuk, mennyi idős lenne emberi léptékkel mérve.
Tény: ez a számítási mód meglehetősen csalóka. A kutya az első életévében rengeteget fejlődik, hiszen egy éves korára már ivarérett, két éves korára eléri a felnőtt kort. Így inkább azt mondhatjuk, hogy a kutyák első éve – emberi mércével számolva – 15 évnek, a 2. életév további 5-10 évnek felel meg. Ettől kezdve pedig minden „kutya-év” hozzávetőlegesen 5 emberi esztendő lehetne átszámolva.
5. mítosz: A kutyák nem látnak színeket.
Tény: Mivel a kutyák alapvetően ragadozó állatok, melyek hajnalban, vagy szürkületben vadásztak, szemükben a fényérzékelő receptorok fejlődtek jobban. Ennek megfelelően kedvenceink kevésbé erőteljesen érzékelik az egyes színeket, mint mi. Ez azonban nem azt jelenti, hogy egyáltalán ne látnák a színeket.
6. mítosz: A kutyák nem a szavak értelmét, csak a hangsúlyt és a hangok erősségét érzékelik és cselekszenek annak megfelelően. Tény: sokáig valóban az a nézet tartotta magát a tudomány világában is, hogy a kutyák számára az emberi nyelv érthetetlen és értelmetlen hangok összessége. Mára már ez az álláspont megdőlni látszik. A legújabb kutatások rámutattak: egy átlagos képességű eb 30-40 emberi kifejezést ismer, a legintelligensebbek „szókészlete” pedig 150-200 szó körül mozog. Az ebek – egy másfél-kétéves gyermek szintjéhez hasonlatosan érzékelik és értik meg a beszédünket.
|