Boldog-e a kutyád?
Sokszor volt már lelkiismeretfurdalásod azért, mert úgy érezted, hogy nem foglalkozol eleget és kellőképpen a kutyáddal? A kutyád számára ez messze nem ennyire bonyolult. Nézzük meg, hogy mitől érzi ő magát bolgodnak!
A boldogság nem, ahogyan egyszer a zsugori Ambrose Bierce mondta, egy kellemes érzés, amely a másik nyomorának szemléléséből ered (bár néhány embernek úgy tűnik, hogy öröme származik ebből).A kutyák számára, akik lényegében az ingujjukban hordják a szívüket, az elégedettség és a jólét egy kevésbé bonyolult dolog, mindenki számára érthető - ameddig tudod, hogy mit keresel. Az elégedett kutyák mintegy 8-10 órát alszanak naponta, leginkább éjjel. Kora reggel ébrednek és elindulnak élelmet keresni. Reggelit, ha úgy tetszik! Élénknek, ébernek, aktívnak tűnnek és figyelmet követelnek a gazdájuktól. Egymással szintén pozitívan értekeznek, különösen ha több kisállat van egy háztartásban.
Reggeleken élvezik a sétákat, a játékokat és a szociális tevékenységeket, esetleg rövid pihenőkkel az programok között. Délután a kutyák rágással is eltölthetnek némi időt, az udvar felfedezésével, vagy más kutyákkal, emberekkel társalognak. Fokozott aktivitás akkor válik nyilvánvalóvá, amikor eljön a késő délután és a kora este, azzal az izgalommal, hogy a családtagok visszatérnek étkezési időre. A különböző tevékenységek és kölcsönhatások, amelyek ebben az időben jelentkeznek, érdeklődéssel és örömmel kapcsolódnak össze. A szemek fényesek, a fülek forognak és a farkak a magasban vannak. Egy csendesebb késő esti időszak elégedett állatokat eredményez, amelyek élvezik egymás társaságát, vagy felkeresik emberi gondozójukat társaságért és mellettük maradnak. Sok kutya szaglászik, amikor kényeztetést akar. A boldogtalan kutyákat a kedvezőtlen tapasztalat teremtette, az ellentmondó kölcsönhatások a gazdáikkal, a gyakorlathiány, az instabil rutin, a nem megfelelő szociális kölcsönhatások és az alulfoglalkoztatottság. Amit a tulajdonosoknak meg kell jegyezniük az, hogy mialatt az otthonuk fel van szerelve minden kényelemmel, mint például telefon, videólejátszó, számítógép, bútorok, elegáns dekoráció, ezek közül a kutyát egy sem érdekli. Ahhoz, hogy a tulajdonosok boldognak tartsák kutyáikat, kutya módon kell gondolkodniuk. Át kell gondolják magukban " Ha kutya lennék, azt szeretném én, ha..." azután pedig dolgozzák ki a napi programot! Hogyan tetszene, ha a gazdim nem védené meg az érdekeimet? Hogyan tetszene, ha a gazdim sosem edzene, vagy alig kommunikálna velem? Hogyan tetszene az, ha az életem teljesen kiszámíthatatlan, irányíthatatlan lenne és ellentétes szociális kölcsönhatásokkal lenne hangsúlyozva? Hogy tetszene, ha egész nap nem lenne semmi tennivalóm?
Amikor a dolgok rosszul mennek, az ú.n. "boldogtalan kutya szindróma " fog kialakulni. A boldogtalan kutyák gyakran alszanak többet egy 24 órás időszak alatt, átlépve a depresszió, vagy tanult tehetetlenség határvonalát. Másrészt, sokkal görcsösebben alszanak éjszaka, ha nincs meg a megfelelő rutinjuk. A nyereséges munka hiánya számos viselkedési problémához vezethet, amely eltérítéssé emelkedhet. Ezek néha ugatás formájában mutatkoznak, vagy destruktív, bosszantó, figyelemkereső viselkedésben, vagy túl sok evésben. A szociális problémákkal rendelkező kutyák ellentétbe kerülhetnek egymással, vagy a tulajdonosakkal, nem figyelnek a gazdáikra, nehezen irányíthatók, zárkózottá válhatnak, vagy (paradox módon) túlságosan ragaszkodóvá. Szemeik nem ragyognak az izgalomtól, hanem inkább unalmasnak és bárgyúnak hatnak. Ezek a kutyák felvehetnek guggoló, meghunyászkodó testtartásokat és az éberség, valamint érdektelenség hiányát mutatják. Sokan antiszociálisak és néhányan kimutatják mások felé is a negatív érzéseiket. Sok esetben, az alapokra fordított figyelem változtathatja át az állatot ilyenné. A következő listában szereplő dolgokat kell figyelembe venni:
Lépések egy boldog kutyáért:
A legtöbb állat boldogabb, ha van egy meghatározott rutinja és tudja mire számíthat.
A gyakorlás nagy stressz enyhítő és ösztönözni kell. A kutyákat minden nap legalább 20-30 percig kell levegőigényesen gyakoroltatni.
Az ételnek egészségesnek kell lennie és rendszeresen szállítva az étkezésekkor. Talán jó ötlet lehet az, ha időnként változtatunk az ízeken, hogy megakadályozzuk egy bizonyos típusú étel megunását.
Hasznos az egyértelmű kommunikáció a kutyákkal, abban az értelemben, hogy egy erős kutya-gazda köteléket építhetünk fel a stressz enyhítésére. A kutyákat minden hónapban meg kell tanítani egy új szóra és várható, hogy pár száz szavas szókincset fejleszt ki. A legjobb kommunikáció kevesebb zavart jelent.
Irányítani kell azokat az egészségügyi dolgokat, amelyek zavarják a kutyát.
Ellenőrizni kell a parazitákat, foglalkozni kell az endokrin zavarokkal, enyhíteni kell a fájdalmat, az allergiát pedig kezelni kell.
|