Kutyatartásról : Hogyan változtassunk a kutya nem kívánt viselkedési formáin? - 2. rész |
Hogyan változtassunk a kutya nem kívánt viselkedési formáin? - 2. rész
Ha nem tanítod be kellőképpen a kutyádat, a küszöb egy veszélyes zónává válhat a számotokra. A kutya már alig várja, hogy üdvözölje az érkezőt, ezért ráugrál az ajtóra, a sarkát harapdálja, morog és sok esetben még harap is. Ez a viselkedés azt jelenti, hogy „nézd, egy betolakodót csíptem el”. Pozitívan kellene a kutyát leszoktatni erről.
A kutya azért viselkedik így, mert teljesen összezavarodott. Nem tudja, mit vársz el tőle. Megint csak azt tudom mondani, hogy kérdezd meg önmagadtól, hogy szeretnéd, hogy a kutya viselkedjen, aztán láss neki a betanításnak!
Jó messzire a bejárati ajtótól. Ez egy összetett feladat, több külön utasítást foglal magába – „menj”, aztán a „leül” és a „marad”. Tanítsd meg arra a kutyát, hogy ha kopognak, vagy csengetnek az ajtónál, akkor neki ezt a feladatot kell végrehajtania. Ha ezt sikerül elérned, akkor többé soha nem lesz kellemetlen és stresszes, ha látogatót kell fogadnotok, a kutya és a gazdi egyaránt nyugodt lesz. És tulajdonképpen ez volna a végső cél.
De elkerítheted a kutya helyét egy kiskapuval, beteheted a kuvaszt egy bébi kerítésbe, egy kutyaketrecbe, vagy akár pórázt is tehetsz rá, és az „ül” parancsszót használod. Az egésznek a lényege az, hogy a kutya nem üdvözölheti a látogatókat, nem rohanhat előre, amíg te el nem engeded, és azt nem mondod neki, hogy „menj és üdvözöld”. A vendégek üdvözlése lesz a jutalom.
A látogatónak is tudnia kell, mi az ő szerepe és, hogy ez a kutya beidomításához szükséges. Tégy az ajtó mellé jutalomfalatokat, hogy amikor a látogató bejön az ajtón, mindig legyen kéznél valami, amit eldobjon az ebnek, és ezzel elterelje a figyelmét. Így a kutya hátat fordít a látogatónak, aki nyugodtan bejöhet. A látogató jöjjön be a házba, és senki se vegye figyelembe a kutyát, mindaddig, amíg le nem nyugszik. Ha túl sok figyelmet kap, vagy a látogató is őt üdvözli legelőször, akkor ez egy rendkívül idegesítő és tolakodó viselkedést vált ki a kutyából.
Ha a kutya izgatott és tolakodó a vendégekkel szemben, akkor nem kapott kellő figyelmet a gazdájától, vagy túl sokat kapott belőle és feltétlenül neki kell elsőként üdvözölnie a látogatókat. Minden egyes szobában meg kell legyen a kutya helye, és tudtára kel adni, hogy melyek azok a területek, amiket neki is hozzáférése van. Ha már felmerült néhány nem kívánt viselkedési forma, akkor is van esély arra, hogy ezeket jobbra térítsük. A babakerítés megtanítja a kutyát arra, hogy uralkodjon az ösztönein.
Tanítsd be a kutyát arra, hogy amikor klikkelsz, mind a négy lábra a földön legyen! Erre a legjobb, ha az „áll” parancsszót használod. Arra kell a kutyát rávezetni, hogy minden jó dolgot, a gazdi jelenlétével kössön össze, és ne a látogatók jelenlétével. Egyúttal arra is megtanítod, hogy álljon és, hogy mind a négy mancsát tartsa a földön.
A legtöbben ott követik el a legnagyobb hibát, hogy először azt mondják neki, feküdjön le, majd az „áll” parancsszóval folytatják, de a második parancsszót már akkor mondják ki, amikor a kutya a látogatóra ugrik, ezért az állat a felugrást az „állal” kezdi asszociálni. Tudatosítsd az állatban, hogy az „áll” szó mit jelent. Olyankor mondd, amikor a mancsai a földön vannak
Húzd meg a pórázt! A póráz a kutyát az engedelmességre emlékezteti, és ennek az eszköznek a segítségével elviheted a kutyát a bébi kerítés mögé, kiadhatod az „ül” parancsot, amíg az állat meg nem érti, mit vársz el tőle. Ha a kutya már nem reagál a látogatóra, vedd le róla a pórázt! A testmozgás nagyon fontos, de pórázon is meg kell tanulni sétálni. A kutyát már egészen kiskölyök korától meg lehet tanítani szépen, póráz nélkül sétálni.
Három nagyon fontos dologra kell a kutyát megtanítanod ahhoz, hogy olyannyira megbízhass benne, hogy póráz nélkül sétáltathasd – figyelem, visszahívás és a laza pórázon való sétálás. Ezeket a dolgokat játékszerűen kell a kutyának megtanítanod, és ha teljesítette a feladatot, feltétlenül meg kell dicsérned. Ha ez sikerült, a következő lépés az lesz, hogy a kutya bármilyen körülmények között hajlandó legyen teljesíteni ezeket a feladatokat.
Testbeszéddel tanítsd meg a kutyádat a jobb, vagy a bal oldaladon menni, irányt váltani. De az is elég, ha előre-, vagy hátralépsz és a kutya mindig melletted jön szépen. Ezt "tükör módszernek" nevezzük. Ha a kutya kellőképpen rád figyel, akkor „tükrözni” tudja a te mozdulataidat, még akkor is, ha hirtelen irányt váltasz. Ez a gyakorlat nemcsak a kutya agyát, de a testét is karban tartja.
|