Kutyatartásról : Hogyan változtassunk a kutya nem kívánt viselkedési formáin? - 1. rész |
Hogyan változtassunk a kutya nem kívánt viselkedési formáin? - 1. rész
Amikor a kutyák nagy izgalmakon mennek keresztül, furcsán viselkednek. A túlzott izgalmi állapot okai sokfélék lehetnek. Ha például egy olyan kisvadat látnak meg, mint egy mókus, nyúl, vagy egér – izgalomba jönnek. A kutyák, az emberekhez hasonlóan, bizonyos szagokra és hangok hallatára is izgalomba jöhetnek. A kutyák érzékszervei rendkívül kifinomultak, ezek segítenek nekik a túlélésben. A kutyák nehezen kontrolálják a külső ingerekre való reakciójukat.
Az ingereket csak kemény kiképzés eredményeképpen lehet elérni a kutyáknál. Csupán idő, kitartás, és pozitív hozzáállás kell ahhoz, hogy a kutyát arra idomítsd, hogy uralkodni tudjon az ösztönein, és ne jelentsen veszélyt a társadalomra. A következő cikk olyan kutya viselkedési formát mutat be, amit jobb, ha megtanultok közösen kontrolálni. Egy olyan, szimpla és duplaklikkes klikkerre lesz szükség, ami könnyen elfér a kezedben is. Ezzel az eszközzel kattogtatsz majd, amikor a kívánt viselkedési formát látod. Ennek az eszköznek mindig ugyanolyan a zengése, a te hangodban viszont könnyen változhat az intonáció. Amikor a kívánt viselkedési formát észleled, díjazd ezzel a klikkeléssel és a kutya egy idő után érteni fogja, hogy ez egy pozitív megerősítésű válasz az ő megnyilvánulására. Ennek az eszköznek soha nem változik meg a hangja, az állat könnyen elfogadja és megszokja.
Tedd fel a kérdést önmagadnak: hogy akarod, hogy viselkedjen a kutyád más emberek és élőlények jelenlétében? Azt akarod, hogy leüljön, elsétáljon mellettük, vagy a találkozás alatt folyamatosan csak rád nézzen? Bármelyik változatot elérheted, csak azt a viselkedést kell megerősíteni, amit legközelebb is elvársz az állattól.
Motiváld a kutyádat különféle jutalomfalatokkal és dicséretekkel. A nem kívánt magatartást ne is vedd figyelembe, ne jutalmazd. Tudományos nyelven ezt a technikát +R-nek, (pozitív megerősítésnek) nevezik, a –P (a büntetésnek egy olyan formája, hogy a kutyát nem is veszed észre, nem tulajdonítasz neki jelentősséget). Az egésznek a lényege az, hogy megakadályozd, hogy a kutya túl sokat ugasson, más emberekre ugorjon rá és üvöltözve körbeszaladja a házat örömében. Amikor a kutya ennyire izgatott, hiába is tanítod. Ki kell várni a megfelelő pillanatot arra, hogy nekiláss a beidomításnak. Most, hogy már tudod, mit vársz el a kutyádtól, ennek a megvalósítására nézzünk meg három technikát.:
Amikor a kutya pórázon van, akkor tanítsd meg arra, hogyan üdvözöljön más embereket és állatokat. Ilyenkor utasítsd az ülő, vagy a fekvő testhelyzet felvételére. Az ülő kutya sokkal könnyebben tudja kontrolálni az ösztöneit, mivel ebben a testhelyzetben ellazul. Valahányszor a kutya rádnéz, kattints egyet a klikkerrel. Ugyanezt eljátszhatjátok anélkül is, hogy a kutya ülő helyzetet venne fel. Ezután gyakoroljatok egy a kutya által jól ismert állattal, vagy személlyel, majd ismeretlenekkel is. Ha a kutya ügyesen végigcsinálta a gyakorlatot, a jutalma az legyen, hogy elengeded és végre üdvözölheti a kívánt személyt, vagy állatot. Én a „köszönj szépen” szóösszetételt használom, de ehelyett mondhatod neki azt is, hogy „menj, üdvözöld”, „köszönj szépen” , vagy más parancsszavakat is kitalálhatsz. Sok gyakorlattal és a kitartással az elért eredmény tökéletes lesz.
Gondod van a sétáltatással, mert a kutyád valahányszor egy másik kutyát meglát, teljesen megőrül? Te meg erre a helyzetre úgy reagálsz, hogy meghúzod a pórázt, azt hajtogatva, hogy „nem”, vagy, hogy „hagyd már”? Ahhoz, hogy a kutya másképp viselkedjen, ahhoz magának a gazdinak is másképp kellene reagálnia az ehhez hasonló helyzetekre. Miért? Mert minél többet mondjuk neki, hogy „nem”, annál jobban fog húzni, a gazdi minden egyes negatív megnyilvánulása a kutyából is negatív viselkedést vált ki, és valahányszor meglát egy másik kutyát, ugyanazt fogja csinálni. Ezek a válaszreakciók valójában még makrancosabbá, makacsabbá teszik az állatot. A kutya is átveszi a gazdi türelmetlenkedő, túlreagáló hangulatát.
Változtass a hozzáállásodon és a kutya hozzáállása is változni fog! Ha úgy érzed, egyedül nem boldogulsz, fordulj inkább egy szakértőhöz, aki beidomítja a kutyádat.
|