Tűzijáték-fóbia kutyáknál
A tűzijátékok miatt az egyes ünnepek - mint az augusztus 20-a vagy a szilveszter - a kutyák számára elviselhetetlen éjszakákká váltak. Egy bizonyos mértékig a félelem hátterében öröklődő, genetikus okok állnak, de negatív tapasztalati okok is felelősek érte.
A vadászatra kiképzett kutyák, csakúgy mint a rendőrkutyák, hozzá vannak szokva ezekhez a zajokhoz, és megbirkóznak a helyzettel. Nagyon sok kutya nem képes elviselni a tűzijátékot, habár a fóbia leküzdése érdekében sok mindent tehet a gazdi. A tűzijátéktól való félelem vagy bármely más eredetű félelem kezelésének legjobb módja az, ha még azelőtt elkezdjük megszüntetni a félelmet, hogy bármiféle jelét látnánk a kutyán. Ideális esetben olyan helyen kezdjük a képzést, ahol a zaj nem túl erős, de a kutya láthatja a személyt, aki a zajt okozza. Ezáltal a zaj eredetének rejtelme eltűnik. Fontos, hogy fokozatosan haladjunk, soha ne a petárdázás vagy a tűzijáték éjszakáján halljon a kutya először ilyen jellegű zajt! Szintén lényeges, hogy mindig maradjunk nyugodtak, akkor is, ha a kutya nagyon megrémült. A belőlünk áradó nyugalom őt is megnyugtatja.
A képzés során jutalomfalatokat használhatunk, illetve olyan játékokat, amelyek a kutyák figyelmét lekötik, és ezáltal elterelik a zajforrásról. Az apportírozó, kötélhúzó játékok olyan kapcsolatot teremtenek a kutya és gazdája között mely a félelem ellenszereként szolgálhat.
Figyeljünk arra, hogy csak fokozatosan tegyük meg ezeket a lépéseket! A kutya idegi és érzelmi állapotát felmérni bonyolult folyamat. Ha rosszul ítéljük meg, és túl gyorsan haladunk, vissza kell mennünk arra a helyre, ahol a kutya még nem mutatott félelmet. Hosszú ideig azon a helyen kell dolgozni, amíg újra közelebb mehetnénk a tűzijáték színhelyéhez. A félelmet nem lehet azonnal kioltani. Ne hagyjuk a kutyát a szabadban, ha tudjuk, hogy a közelben tűzijátékot terveznek! Ha ugyanis nincs hozzászokva ezekhez a hangokhoz, annyira megijedhet, hogy átugorhat a kerítésen, elszaladhat, és legrosszabb esetben el is tűnhet.
Ha nem sikerül egy teljes tréningprogramot kialakítani a kutyával, akkor is fontos, hogy fenntartsunk egy vidám, bizalmas kutya-gazda kapcsolatot, ne szidjuk, és soha ne alkalmazzunk fizikai fenyítést! A gazda viselkedése fontos tényező a félős kutyák esetében, fontos, hogy jó kedélyűek, határozottak és nyugodtak legyünk, és jutalmazzuk meg a kutyát, valahányszor ő is magabiztosságot mutat!
|