Betegségek : Endokardiózis: a degeneratív szívbillentyű betegség |
Endokardiózis: a degeneratív szívbillentyű betegség
Számos szívbetegség létezik, mely a kutyákat érintheti. Ezek közül a leggyakoribb a krónikus szívbillentyű elégtelenség. Betegség más ismert nevei az endokardiózis, szívbillentyű elégtelenég, billentyű elégtelenség, billentyű visszaáramlás. A leggyakrabban a kéthegyű, ún. mitrális szívbillentyű hibásodik meg, mely a bal pitvar és a bal kamra között helyezkedik el. Ritkábban a három vitorlából álló, trikuszpidális billentyű a felelős. A három vitorlás szívbillentyű a jobb pitvar és a jobb kamra között helyezkedik el. Mindkét esetben, a szívbillentyűk feladata az, hogy biztosítsa a vér pitvarból kamrába való jutását, és a visszaáramlást megakadályozza.
Amikor szívbillentyű elégtelenség jelentkezik, a sérült billentyű megvastagodhat vagy csomók jelenhetnek meg rajta illetve más elváltozások mehetnek végbe. Az elváltozások során a billentyűk lyukassá válhatnak ezáltal a pitvarba visszafolyhat a vér.
Ez a visszaáramlás szívzörejhez vezet, ami egy abnormális szívhang.
Leggyakrabban a billentyű betegségeket a szívzörej észlelésével ismerik fel.
A vér, kamrából pitvarba való visszafolyása során megnövekedik a vér mennyisége a pitvarban, ami a szívkamrák megnagyobbodáshoz vezet. Végül pedig a kamra és pitvar megnagyobbodása a vérnyomás növekedését okozza. A kéthegyű, mitrális billentyű elégtelenség miatt előálló vérnyomás növekedés a tüdőt támadja meg, mely során a véredényekben található folyadék a tüdőbe kerülhet, tüdőödémát (folyadék felhalmozódása a tüdőben) okozva, vagy vértolulásos szívelégtelenséghez vezet.
Ha a három vitorlás, trikuszpidális billentyű az érintett, a magas vérnyomás hatására kiáramló vér a mellkas és hasüregbe kerül, nem pedig a tüdőbe. Ezt jobb oldali szívelégtelenségnek nevezik, és hasvízkór (aszcitesz, folyadék hasüregben való felszaporodása) jelentkezik, melynek tünete a puffadt hasüreg. A degeneratív szívbillentyű problémák a leggyakrabban előforduló szívbántalmak melyek kutyáknál lépnek fel, mely általában idősebb, kisméretű kutyafajtáknál jelentkezik.
A kezelés nagyon ritkán gyógyhatású, elsősorban a klinikai panaszok enyhítésére szolgál.
|