Hogyan alakul ki a kutya idegrendszere?
A kutya idegrendszerében, elektromos impulzusok révén utaznak át az idegrostok, amelyek közvetítik az üzeneteket a sejteknek és a szerveknek. Továbbá vegyi adókat használnak a kommunikációban különböző idegsejtekkel és egyéb szövetekkel, melyekkel ők kommunikálnak. Az idegrendszer egy rendkívül összetett hálózat.
Az emlősökben, az idegrendszer szegmensekre van osztva. A központi idegrendszer (KIR) az agy, agytörzs és a gerincvelőből áll össze. A perifériás idegrendszer (PIR) tartalmazza az idegeket, amelyek az agy, a fej és a nyak területein futnak és az idegek is kilépnek, belépnek a gerincvelőbe. Szöveti idegek üzeneteket visznek a KIR-től a test más területeibe, mint például a lábak és a farok. Idegi impulzusok az agyból utaznak le a gerincvelőbe, ki a perifériás idegeken, minden szövethez és újra vissza.
A perifériás idegek, amelyek az agyból vagy a gerincvelőből indulnak mozgató idegeknek nevezzük. Ezek az idegek befolyásolják az izmokat, azaz ők ellenőrzik a mozgásokat, testtartást és a reflexeket. A perifériás idegeket, melyek visszafordulnak az agyba vagy a gerincvelőbe, érző idegeknek nevezzük. Ezek a szöveti idegek szállítására vonatkozó információk (például a fájdalom érzése), a szervezet struktúrájából visszamegy a központi idegrendszerbe. Az idegek egy másik csoportja tartalmazza a vegetatív idegrendszert (AIR). Az AIR (ami a KIR-ből ered) olyan idegeket tartalmazza, amelyek ellenőrzik akaratlanul a szervek mozgását, mint például a belek, a szív, erek, hólyag, stb. A kutyáknak nincs önkéntes kontroljuk, az automatikus idegrendszer: ő automatikusan működik.
A kiskutya anélkül születik, hogy egy teljesen fejlett idegrendszere lenne. Az agy, gerincvelő és a társult idegek jelen vannak a születéskor, de hiányzik a képességük, hogy megfelelően továbbítják az elektromos impulzusokat összehangolt módon. Mivel az idegrendszer érésével párhuzamosan az élet első hetében, az ellenőrzött idegek sorozatának kezdete is nyilvánvaló lesz. Az élet első hetében, úgy tűnik a kutyakölyök egy kicsit eszik és alszik. Neki már van néhány motorikus aktivitása, mozgás közben is látszólag mélyen alszik. A második héten a kiskutya még mindig sok időt tölt az alvással, de az alvás csendesebb lesz vagy pihentetőbb kevesebb testmozgással.
Az ébren töltött pillanatok általában ápolóan hatnak. Három hetes korban, a legtöbb kölyök képes egyenes testtartásra és elkezdenek több időt tölteni ébren. Ők megpróbálnak mozogni a tolatással, csúszással, amíg még nem sikerül felállni és járni. A kezdeti "csúszó" kísérletek általában rövidek mivel az izmok nem erősek. Három hetes korban, a kiskutya kialakítja az álló képességét és elkezd járni rövid távolságokon. Végül, az elkövetkező hetekben a kiskutya teljesen mozgékony lesz és képes lesz járni és nehézkesen bár, de elkezd '' futni''.
|