Kutyatartásról : Miért ne vásároljunk kutyát szaporítótól - avagy milyen a jó tenyésztő? |
Miért ne vásároljunk kutyát szaporítótól - avagy milyen a jó tenyésztő?
Ahol folyamatosan kaphatók kutyakölykök olcsón, ott valószínűleg szaporítóval állunk szemben, aki elsősorban megélhetési célból, felelőtlenül "gyártja" a kutyákat. A felelősségteljes tenyésztő nem ilyen.
Bizonyára mindenki látott már olyan helyet, ahol mindenféle korú, rendű-rangú "fajtatiszta" kutyakölyök hancúrozik néhány felnőtt állat között... vagy ahol egy-két pár kutya mellett évente akár kétszer is kiskutyák tűnnek fel. Nos, itt általában folyamatosan kaphatók kutyakölykök olcsón, akár törzskönyv nélkül. Nagy valószínűséggel szaporítóval állunk szemben, aki elsősorban megélhetési célból, felelőtlenül "tenyészti" a kutyákat.
Ilyen helyről még törzskönyves kutyát se vegyünk: előfordulhat, hogy a papírt eredetileg nem a mi kutyánknak vagy annak szüleinek állították ki... Sajnos hiába tűnik látszólag úgy, hogy alacsonyabb áron minőségi kutyát kapunk. Ilyen helyen nem törődnek az igazi, felelős tenyésztéssel: nem folyik a megfelelő egyedek szakszerű kiválasztása, sem a tenyésztésre alkalmatlanok kiszűrése. Így nagy esély van arra, hogy beltenyésztett, beteg kutyát veszünk, és a gyógykezelése a későbbiekben jóval többe kerül, mint amit "megspórolunk" a vásárláskor.
Tudnunk kell, hogy épp ezért az ilyen kutyák közül sokan az utcán, menhelyeken kötnek ki! Tehát ne vegyünk ilyen helyről kutyakölyköt, még ha csábítónak is tűnik!
Ha fajtatiszta kutyát szeretnénk, alaposan tájékozódjunk, hogy valódi tenyésztőtől, megfelelő minőségű, betegségektől mentes kutyánk lehessen! A tenyésztő gondosan készül minden egyes alomra: a megfelelő szülőpár megtalálása és a kiskutyák szocializációja éppúgy a tevékenységei közé tartozikm mint a kiskutyák megfelelő táplálékkal, oltásokkal való ellátása. Ezek az emberek bármilyen magasnak tűnő áron is adják a kölyköket, bizony hobbiból végzik tevékenységüket - nem árt tudni, hogy Magyarországon ezt a tevékenységet bizony csak veszteségesen lehet folytatni: gondoljunk csak a kölykök felnevelésén kívül a tenyészetni kívánatos kutyák beszerzésére, a fedeztetési díjra, a szükséges minősítések megszerzésére (pl. kiállításokra járás) fordított összegekre. (Különben is érdemes végiggondolni, hogy maga a kutyatartás milyen költségekkel jár, és ha sajnos ez meghaladja anyagi lehetőségeinket, inkább más, alacsonyabb költségekkel járó társállatot válasszunk...) A tenyésztők a MEOE tagjai. A Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete felelősséget vállal a törzskönyvek kiadásáért. Feltétlenül ragaszkodjunk a törzskönyvhöz, ez nem csak akkor szükséges, ha kiállításra szeretnénk járni kedvencünkkel. A törzskönyv egyfajta garancia is, hogy megfelelő minőségű kölyköt kaptunk, illetve ha később veleszületett betegséget állapítanak meg, még kártérítésre is jogosultak vagyunk. Egyébként is, az igazi tenyésztő igyekszik minden kiskutyájának egész életét nyomon követni, kapcsolatban marad a gazdikkal, tanácsokkal látja el őket. A kutyák érdekeit tartja szem előtt, nem pénzszerzés miatt tartja a kutyákat.
Felméri, hová kerül a kiskutya - nem megfelelő körülmények közé nem ad kutyát, inkább megmondja a gazdijelöltnek, hogy számára inkább egy másik fajta lenne megfelelőbb, vagy hogy esetleg az adott körülmények közé ő egyáltalán nem javasol kutyát. Tanácsokat ad a fajtával kapcsolatban, elmondja pozitív és negatív tapasztalatait is!
A kiskutya sorsát a hazavitel után is figyelemmel kíséri, a kutya egész élete során kapcsolatban marad a gazdikkal, segíti őket, ha bármilyen kérdés, probléma merülne fel.
Nem ad ki kiskutyát 8 hetes kora előtt, hiszen egy kutya számára a legmeghatározóbb szocializációs időszak élete első pár hónapja, így nagyon fontos, hogy az első 8 hétben az anyja és a testvérei között maradjon, hogy később ne jelentkezzen ennek hiányából adódó probléma.
Lehetőséget ad az anya- és apakutya megtekintésére, megmutatja az egészségügyi szűréseket igazoló okmányokat (pl. könyök- és csípőízületi diszplázia, epilepszia)
Meg lehet tekinteni a kiskutyákat már egészen pici koruktól kezdve, meg lehet nézni, hol nevelkedtek (legyen igényes, barátságos), nem egy csomagtartóból adja el őket. Az első időszak meghatározó a kiskutyák számára, hiszen a későbbi életüket végigkísérik a kölyökkorban szerzett tapasztalataik, így az is, milyen környezetben töltötték az első két hónapot.
Kiskutyát csak törzskönyvvel, chipezve, féreghajtva, kétszer oltva ad ki. A felelős állattartás ezeknél a minimális követelményeknél kezdődik!
Szerződést ír az adás-vételről.
Nem ad el kutyát 10.000 Ft-ért, hiszen ennyi pénzből nemhogy az oltások ára nem jön ki, de a féreghajtás, a chipezés, a törzskönyv, az állatorvosi költség, a minőségi kölyöktáp ennek többszörösébe kerül.
Maximum 2-3 fajtát tenyészt és nincsen otthon sok kutyája - így biztosítja a minőségi egyedeket.
Idős kutyái is vannak, akik már nem hoznak le almokat, de továbbra is megmaradtak, mint társak, és nem csak addig tartott rájuk igényt, amíg "pénzt hoztak a házhoz".
Előjegyzést vesz fel a kölykökre, így nem hoz le felesleges almokat, szaporítva ezzel a menhelyeken sínylődő kutyák számát.
Csak azt tudjuk tanácsolni, kerülje a szaporítókat, ha egyszerre nem akar/tud kifizetni egy minőségi kutyakölyköt, akkor figyelje a menhelyeket, ahol rábukkanhat leendő társára. Ne azokat támogassa, akik kedvenc fajtája elkorcsosításából élnek.
|