A kutya szállítása
Az emberek világában a kutya sem tud mindig a számára természetes módon, gyalog közlekedni, hanem a gazdájával együtt képesnek kell lennie a személyautóban, illetve tömegközlekedési eszközökön való utazásra.
Szállítás előtt a kutyát nem célszerű etetni, itatni, inkább az útra vigyünk magunkkal itatótálkát, és pár falat ennivalót. Ha van rá lehetőség, legalább két óránként sétáltassuk meg, hogy pihenhessen, illetve a szükségleteit elvégezhesse.
Személyautóban soha ne hagyjuk a kutyát felügyelet nélkül, meleg időben percek alatt hőgutát kaphat.
A 2012. évi II. törvény 147. bekezdése és 271/2009. (XII. 1.) Korm. rendelet 20. bekezdése szerint tömegközlekedési eszközön kutya zárt csomagolásban (szállítóboksz) vagy pórázzal és szájkosárban szállítható, azonban az egyes társaságok egyéb szabályokat is előírhatnak
A BKV járatain kézipoggyász méretét meg nem haladó szállítóeszközben a kutya díjmentesen szállítható, amennyiben az biztosítja, hogy az állat ne tudjon kiszabadulni, vagy a járművet és az utasokat beszennyezni. Egyéb esetben szájkosárral, pórázon szállítható. Kérésre az érvényes oltási könyvet fel kell mutatni. Ebben az esetben a kutyának teljes árú menetjegyet, vagy „EB” jelölésű bérletet kell venni. A vakvezető, szolgálati és segítőkutyák utazása díjmentes.
A Magyar Államvasutak járatain másodosztályú kocsikban szállítható élőállat menetjegy ellenében, pórázzal és szájkosárral, az érvényes veszettség elleni oltást igazoló oltási könyvvel. Egy utas legfeljebb két kutyát szállíthat. Fülkés kocsi esetén kizárólag a már bent tartózkodók egyöntetű egyetértése esetén vihető be 20 kilogrammnál kisebb testtömegű kutya, míg ettől nehezebb kutya kizárólag a fülkék közötti folyosón utazhat. A szabályozás nem vonatkozik a vakvezető kutyákra.
|